Dogaclama (improvisation) Salıncak

Yaratıcılığın anahtarını elinde tutmak isterseniz önce kendinizi ana kitlemeniz gerekir. Hazır olma durumu tam bir zihnin kurgusudur. yetersiz mantığının eşliğinde bir ön görü oluşturmaktır. Duygularından bağımsızlaşamamış veya çok hayallere kapılmış çoğumuz ise yanlış ön görüler oluşturup bunlara inanır. Kendine tuzak kurmak değil midir bu, Ah dinleyici !

Bunu küçümsemiyorum kimi zaman buna da ihtiyacımız var. Çünkü sistem hazır olanların ayakta durabildiği bir denklem.Ama dengeli ve kendini kaptırmadan ve Aptallar gibi planlarına emin olmadan!

Ancak konu yaşamak olursa, Yaşamla temasımız doğrudan o an ile gerçekleşir. Yani bAAM bu An. Şimdi ideal kimliğinize ulaşmak için tuttuğunuz kağıt kalemi bırakalım ve sanatsal kazalar yapalım.Tarihten sanatsal bir örnek. Zen budist gurularından biri öğrencilerinden bir kap yapmalarını istemiştir. Bütün öğrenciler en güzel kabı yapmak için güzel güzel desenler motifler ve şekiller denemiştir. Guru hiç birini beğenmez.İçlerinden bir öğrenci yaptığı kabı yere atar ve kabın üzerindeki kırıkları birleştirir ve Guruya sunar…

İşte tam bu sebepten ötürü çok düzenli evlerde ayaklarınızı masanın üstüne koyabilecek samimiyeti bulamazsınız. Bu bir proglamlı katı bir zihnin metaforudur.

Düşün dinleyici, Planların kaç defa gerçekleşmedi veya süreçte değişti. Şimdi sana yaşamayı anımsatıyorum. Plan yapmadan boşuna enerji israf etmeden, yoğu bir konsantrasyonla burada olmayı.Çünkü Bu an bütün sorunların çözümünü sana sunabiliyor sadece odağın çok dar ve önünde öngörü filtreleri ile dolu.

Doğaçlama şarkı yapmak da hayatın güzel bir çalışmasıdır. Bir sonraki an ile ilgili veya dinleyici veya nota veya amcanı düşündüğünde konuşamazsın.

Tekrar sorarım… Kanatsız bir kuş Uçabilir mi ?

You May Also Like

Hindistan Dervişlere (Sadhu)

Bulut Geçti – Chusaq

Nepal Himalaya’da Tanrı Misafiri

Nepal Himalaya’da Yaşam Mücadelesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir